helpPotřebujete poradit?
helpPotřebujete poradit? helpKontakt shopping_cartJít k pokladně shopping_cartK pokladně
Zpět na úvodní stránku poradny

Jak vybrat dřez do kuchyně

Ačkoli funkce dřezu pomalu přebírají myčky nádobí, tak se stále až 60 % všech činností v kuchyni točí kolem kuchyňského dřezu. Zejmána proto byste něměli jeho výběr uspěchat či zanedbat. Špatně vybraný nebo umístěný dřez může zkazit jinak dokonalou kuchyňskou linku. Optimálně zvolený dřez Vám také v budoucnu ušetří spoustu starostí a zároveň dokreslí celkový vzhled kuchyně. Vybírejte nejenom podle designu, ale také podle požadované funkčnosti a Vašich finančních možností.

V naší nabídce naleznete více jak 3000 dřezů. Vyznat se mezi nimi není jistě vůbec jednoduché. Proto jsme pro vás dřezy pečlivě rozdělili dle rozměrů, typů, barev, tvarů a dalších parametrů. Stačí si vlevo v kategorii zaškrtnout, co vás zajímá.

„Pokud to nemáte do Pardubic daleko, je zdaleka nejlepší navštívit naší kamennou prodejnu.

1. Materiál kuchyňského dřezu

Nejdříve je potřeba si ujasnit, z jakého materiálu by měl být dřez vyroben. V tomto zejména rozhoduje vzhled, celkové ladění ke zbytku kuchyně a Vaše finanční možnosti. V dnešní době se dřezy vyrábějí zejména z nerezu, granitu, kompozitu a materiálu Tectonite.

VYBER1.jpg

Granitové dřezy

Granitové dřezy jsou obecně vyrobeny z nadrceného kamene, pojiva a barviva. Velmi často jsou také obohaceny o ionty stříbra, čímž se zajistí jejich antibakteriální vlastnosti. Granitové dřezy se vyrábí v mnoha různých barevných variantách, takže jdou krásně sladit s ostatními prvky Vaší kuchyně. Proto postupně nahrazují nerezové dřezy v českých domácnostech. Jsou velmi odolné a škrábance na nich skoro nejsou vidět, jelikož jsou probarveny v celé jejich tloušťce. Pro někoho může být nevýhodou vyšší cena.

Barvy granitových dřezů

Granitové dřezy jsou dostupné v mnoha barevných variantách. Je potřeba zvolit barvu dřezu, která se bude hodit k Vaší pracovní desce a ostatním spotřebičům v kuchyni. Jsme jeden z mála internetových obchodů v ČR, které mají fotografie všech barevných variant granitových dřezů.

Pozor! Ačkoliv se snažíme mít u všech dřezů a jejich barevných variant co nejvěrnější fotografie, tak barevný odstín nemusí být 100% stejný jako ve skutečnosti. Nastavení teploty barev, jasu a kontrastu vašeho monitoru má obrovský vliv na výsledný odstín. Proto je nejlepší orientovat se podle vzorníků barev jednotlivých výrobců. Tyto vzorníky jsou k dispozici na naší kamenné prodejně. Případně je možné nám zavolat a my se Vám barvu pokusíme co nejlépe popsat.

VYBER2.jpg

Nerezové dřezy

Nerezové dřezy jsou klasikou českých domácností. Mají většinové zastoupení v kuchyňských linkách. Jsou vyrobeny z 18/10 chrom-niklové potravinářské oceli. Oproti granitovým dřezům jsou cenově dostupnější, odolné proti korozi a všem domácím prostředkům. Pokud nezvolíte jeden z nejlevnějších dřezů z tenkého plechu, tak i velmi mechanicky odolné. Nevýhoda nerezových dřezů je menší odolnost proti poškrábání a odření. Nerezové dřezy se vyrábí jak v lesklé/matné, tak i texturované variantě, která je odolnější proti poškrábání, ale náročnější na údržbu. Kvalitní nerezový dřez stále dokáže udělat v zejména moderních kuchyních velkou parádu.

VYBER3.jpg

Tectonite dřezy

Tectonite je speciální materiál vyrobený z SMC (Sheet Molding Compound). Tento materiál je složení polyesterových pryskyřic a dalších komponent vyztužených skelnými vlákny. Tyto dřezy jsou levnější, nicméně stále atraktivní alternativou ke granitovým dřezům. Mají zajímavý vzhled, pevnost, teplotní stálost i odolnost vůči chemickým prostředkům. Díky patentované povrchové úpravě tyto dřezy odolají i otěru a poškrábání.

2. Šířka spodní skříňky

Velmi důležitým rozměrem, se kterým je potřeba při výběru dřezu rozhodně počítat je šířka skříňky pod dřezem. U všech námi nabízených dřezů je uvedena minimální šířka skříňky, do které lze dřez namontovat bez úprav. Je důležité, aby se do skříňky pod dřezem vešly všechny vaničky dřezu. U dřezů s odkapem může být odkap nad ostatními skříňkami.

VYBER4.png


Za určitých okolností (Pokud ve vedlejší skříňce nejsou šuplíky!) lze po vhodné úpravě bočnice nainstalovat i širší dřez než je skříňka.

3. Typ a velikost dřezu

Tyto vlastnosti budou mít pravděpodobně největší význam při výběru dřezu. Dřezy se vyrábí v několika různých typech. Je potřeba volit s ohledem na praktičnost, design a také nezapomeňte na poměr velikosti vzhledem ke zbytku kuchyně. Samostatně žijící pár bude mít určitě jiné požadavky než velká rodina. Velikost dřezu bude mít také velký vliv na cenu.

4. Hloubka dřezu

Dalším velmi důležitým rozměrem, který je nutno zvážit je hloubka dřezu. Běžná hloubka dřezu je 14-15 cm, což nemusí stačit při mytí větších hrnců nebo plechů. Hlubší dřezy o hloubce cca 18-20 cm jsou nepochybně velmi praktické, ale pokud jste vyšší, může to být také obrovská nevýhoda. Mytí nádobí při ohýbání se ke dřezu může být po pár minutách velmi nepříjemné.

5. Orientace dřezu

Některé dřezy jsou otočné, některé ne kvůli svému designu nebo umístění výpusti. Proto se dřezy označují jako levé nebo pravé, podle toho na jaké straně je hlavní vana dřezu.

VYBER8.png

6. Způsob montáže dřezu

Kuchyňské dřezy se dají namontovat na několik způsobů. Většina je určených výhradně pro jeden typ montáže. Existují však i dřezy, které se dají namontovat na více způsobů. Nejčastější způsob montáže je horní, kdy se dřez zapustí do výřezu v pracovní desce. Nicméně pokud plánujete použití kamenné pracovní desky, tak je např. možnost namontovat dřez zespodu, což je zajímavý designový prvek. VYBER9.png

Související články

Mohly by vás zajímat ještě tyto články ze stejné kategorie.